
Georg Sverdrups 150-årsjubileum
Nettutstilling. Sverdrup arbeidet mest med motiver til postkortproduksjon. Hans fotografier av barn er mindre kjent og viser en fotograf som arbeider på en intim og menneskelig måte.
Nettutstilling: En absolutt uunnværlig håndverker for sildehandelen var bøkkeren, tønnemakeren. Bøkkeren laget tønner, klippfiskdunker, sildemål og annet.
Bøkkerverkstedet i Woldbrygga
Kristiansund er først og fremst kjent som klippfiskbyen, men byen har i mange perioder også vært en viktig havn for tilvirkning og eksport av sild. En absolutt uunnværlig håndverker for sildehandelen var bøkkeren, tønnemakeren. Bøkkeren laget tønner, klippfiskdunker, sildemål og annet.
Fra 1875 til 1965 ble det drevet bøkkerverksted i Woldbrygga, og har stått intakt til nå, slik bøkkeren forlot det. Imidlertid flyttet vi i 2020 mindre verktøy som diksler, høvler, tønnevinder, bandkniver, bandhaker med meretil sikrere forhold på magasin.Verktøyet er skadedyrbehandlet, rengjort, fotografert og ferdigregistrert på digitaltmuseum.no. Maskineriet for øvrig står der det alltid har stått. Alt er godt fotodokumentert og kan ses i artikkelen. Foreløpig har vi vurdert det dithen at maskineriet klimamessig står greit i Wold, men vi vurderer dette på nytt når ny-magasinet er på plass (fra 2024).
Når du står blant de gamle tønnemaskinene i Woldbrygga, står du midt oppi et over 100-år gammelt arbeidsmiljø. I slike forhold arbeidet bøkkersvennene i årene før og under 1. verdenskrig. Etter første verdenskrig var tønnemaskiner stort sett å betrakte som gårsdagens teknologi, selv om tønneproduksjonen fortsatte i flere tiår etter det. Det er et slikt arbeidsmiljø som er bevart i Woldbrygga med maskiner laget både av H.Olsen (Patent-Olsen) på Innlandet og Storvik mek. Verksted på Dahle.
Bøkkermesteren, med familie, svenner og læregutter bodde alle i bolighuset over verkstedet. Bygningskomplekset består av en brygge fra 1820-årene (Woldbrygga), bolig/verksted fra perioden 1840-1885 (Woldhuset) og en skipperbolig fra 1840-årene (Strandhuset).Bolig/verksted-bygningen fikk sitt nåværende utseende omkring 1885.Slike sammenbygde komplekser var vanlig i den gamle havnebebyggelsen, der plassen var minimal, men plassbehovet alltid voksende. Wold/Strand-komplekset er et av de best bevarte eksemplene av sammenbygd bolig og næringsbygg fra den gamle byen. Bygningene har således høy verneverdi.
Tekst basert på ulike artikler av tidligere konservator i Nordmøre museum, Sverre J. Svendsen.
Les mer i hans bok "Bøkkerhandverket i Kristiansund 1865-1940".
Nettutstilling. Sverdrup arbeidet mest med motiver til postkortproduksjon. Hans fotografier av barn er mindre kjent og viser en fotograf som arbeider på en intim og menneskelig måte.
Nettutstilling. Ikke alt som fins på et museum er behagelig, fint og lystig. Et museum behandler også temaer som fattigdom, sykdom og død.
Nettutstilling. Det var tidlig om morgenen fredag 8. juli 1808 at fregatten HMS «Tartar» og orlogssluppen HMS «Cygnet» kom sigende inn Omsundet.
Fotoutstillingen i Heimnaustet på Grip viser Grip i arbeid og fritid og med båter og hus slik de så ut i gamle dager.
Nettutstilling. De fysiske bildeveggene låner vi gjerne ut til skolene, så ta kontakt. Bildeveggene egner seg godt som utgangspunkt for å formidle Kristiansunds byhistorie.
Denne nettutstillingen forteller litt om Christian Johnsens liv og hvordan den suksessrike klippfiskeksportøren bodde i Kristiansund.
Utstilling om marinarkeologiske funn, rosemalte kister, boller og tiner og du kan lære litt om å salte sild.
Nettutstilling. Piren var et naturlig samlingssted for folk. Bønder på Fosnareis, sjømenn fra fremmede skip, fiskere, torghandlere, byfolk på tur, kongelige og forfattere osv.